Czy można znaleźć alternatywę do francuskiego szampana?

Oryginalne francuskie szampany to drogie produkty. Tańszym rozwiązaniem są wina musujące, które produkowane są w innych regionach, niż Szampania. Jednak nie mogą używać zastrzeżonej nazwy. Zamiast zwyczajnych win musujących, czy francuskich produktów można postawić na wytwarzane metodą szampańską produkty hiszpańskie. Te wina musujące to wyśmienity smak oraz atrakcyjna cena. Produkowane przede wszystkim w Katalonii cava winopolubis to doskonałej jakości produkty.

red-wine-2443699_1280.jpg

Co oferują cava winopolubis?

Między winami musującymi z regionu Walencji i Katalonii a francuskimi szampanami występują pewne różnice. Dotyczy to przede wszystkim tego, jakich winogron używa się podczas produkcji. Szampania nie jest ciepłym regionem, więc grona nie mają czasu, aby w pełni dojrzeć. Przekłada się to na konieczność przeprowadzania podwójnej fermentacji, podczas której dodaje się cukru. W samych gronach nie ma odpowiedniej ilości cukrów, aby można było przeprowadzić jeden proces fermentacji. Natomiast Katalonia czy Walencja to ciepłe regiony. W ten sposób grona są najczęściej znacznie lepszej jakości. Pozwala to tworzyć doskonale wina musujące, przy których nie trzeba mieszać roczników słabszych lepszymi. Nie zawsze konieczne jest przeprowadzanie podwójnej fermentacji, ale metoda hiszpańska wytwarzania cava winopolubis nie różni się niczym od tej stosowanej przez Francuzów z Szampanii.

Jakie wino musujące wybrać?

Wina Cava mogą być produkowane w różnych regionach. Oczywiście wina musujące z Katalonii są najbardziej rozpoznawalne. Poszczególne wyroby różnią się, także stosowanymi szczepami. Znaleźć można produkty, w których wykorzystywane są szampańskie szczepy, jak pinot noir. Jednak stosowane są również inne szczepy. W najbardziej popularnych wersjach katalońskich win musujących znajduje się między innymi szczep macabeo. Takie produkty cechują się charakterystycznym dla tego rodzaju alternatyw szampana smakiem. Kwasowość połączona z delikatną słodyczą. To wyroby subtelne w smaku i charakteryzujące się aksamitnym kolorem.

Add ping

Trackback URL : http://www.gorysowie.agro.pl/index.php?trackback/18

Page top