Co zrobić, aby uratować życie innej osoby?

Nie ma nic cenniejszego niż życie ludzkie. Jednakże nie każdy otrzymał tą szansę by cieszyć się zdrowiem W efekcie czego spotykamy się i to coraz częściej z licznymi chorobami w tym chorobami nowotworowymi. Oczywiście nie możemy również zapominać o różnych wypadkach, w trakcie których dochodzi do uszkodzeń ciała, czy też narządów doprowadzając nie tyle co do śmierdzi, ale do bardzo poważnych uszkodzeń, na stałe zmieniających życie. W efekcie tego zarówno osoby cierpiące na nowotwory, jak i poszkodowane wypadkami mogą liczyć na pomoc i odmianę swojego życia korzystając z możliwości jakie daje przeszczep.

face-mask-5024701_1280.jpg

Czym jest przeszczep i jakie są jego rodzaje?

Przeszczep to inaczej transplantacja, która polega na pobraniu komórek lub tkanek a tym samym przeszczepienie ich do organizmu osoby chory. Przeszczepy są znane już od prawie dwóch wieków i pozwalają na zwiększenie szans na przeżycie i odratowanie osób z poważnymi zaburzeniami. Tak naprawdę stykają się z dwoma głównymi rodzajami tj. przeszczep autogeniczny i przeszczep allogeniczny. Pierwszy z nich to przeszczep własnych komórek lub tkanek jak na przykład przeszczep skóry, który pozwala na zagwarantowanie praktycznie w 100% przyjęcia się komórek w organizmie. Sprawdza się znakomicie podczas leczenia ostrej białaczki i chłoniaków, czy też ziarnicy złośliwej, a także przy rekonstrukcji na przykład więzadeł krzyżowych.

Przeszczep allogeniczny – co warto o nim wiedzieć?

Drugi typ to przeszczep allogeniczny. Tutaj dochodzi do pobrania tkanek lub komórek od osób będących dawcami a następnie przy użyciu dodatkowego czynnika wzrostu przeszczepieniu ich dla osoby chorej. W efekcie jego działania powrót układu do pełnej sprawności może trwać nawet kilka miesięcy a co więcej jest ona obarczona ryzykiem w, którym dochodzi do powikłania jakim jest choroba przeszczep przeciw gospodarzowi. Jego największa zaletą jest fakt, że tego typu transplantacja cechują się znacznie większą skutecznością i obniżeniem ryzyka nawrotu nowotworu.

Add ping

Trackback URL : http://www.gorysowie.agro.pl/index.php?trackback/30

Page top