Jak wygląda psychoterapia?

Dla wielu osób psychoterapia to pojęcie, które oznacza jedno - poważne problemy z psychiką. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą u wielu pacjentów budzi często wręcz strach. Obawę, że wszystko skończy się skierowaniem na konsultację psychiatryczną lub zapisaniem leków, które będą wpływać na psychikę. Niektórzy boją się wręcz napiętnowania, społeczeństwo bowiem na pacjentów z problemami tego rodzaju reaguje dość negatywnie. Istnieje przekonanie, że pacjent, który z psychoterapii korzysta, jest po prostu chory psychicznie. Nic bardziej błędnego. Psychoterapeuta pomaga bowiem przede wszystkim w problemach natury życiowej. Pozwala je odkryć, zrozumieć i pokonać.

woman-2696408_1280.jpg

Psychoterapeuta wiele zrozumie

Każda psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, w trakcie której specjalista stara się rozwiązać problemy natury psychologicznej lub kłopoty emocjonalne, z którymi się dana osoba zgłosiła. Aby jednak mógł działać skutecznie, musi poznać wszystko to, co w pacjenta myślach siedzi. Dlatego w czasie pierwszej wizyty będzie on przede wszystkim pytał, notował, zbierał informacje, które pomogą wdrożyć odpowiednią psychoterapię. Opcji jest wiele, a dobór odpowiedniej jest więc bardzo ważny. Specjaliście należy między innymi powiedzieć:

1. Co nas martwi? 2. Jakie emocje temu towarzyszą? 3. W jakich sytuacjach zmartwienia się pojawiają?

Ale też warto wspomnieć o: 4. Wcześniejszym życiu, sprzed problemów, z którymi przyszliśmy. 5. Rodzinie, miejscu zamieszkania i problemach z tym związanych. 6. Młodości i emocjach z tego okresu.

Niektóre informacje pozornie są mało istotne, dla specjalisty jednak są niezmiernie ważne. Wiele problemów psychologicznych wynika bowiem z wcześniejszych życiowych doświadczeń pacjenta. Nawet z młodości. Celem psychoterapii w takiej sytuacji będzie zrozumienie siebie, swoich lęków i emocji. Praca nad sobą i dokonaniem zmian w życiu, bez cofania się do trudnych przeżyć sprzed lat. Więcej informacji pod adresem https://psychiatra-sochaczew.pl/na-czym-polega-psychoterapia/

Psychoterapeuta rzadko zapisuje leki

Lekarz psychiatra nierzadko zapisuje odpowiednie leki. Psychoterapeuta w trakcie psychoterapii raczej nie. To są jednostkowe sytuacje, w których psychoterapia jest związana też z farmakoterapią. Jeśli już pojawiają się sugestie zażywania leków, to lekkich, uspokajających lub - przy problemach ze snem - nasennych. Nie należy więc się tego obawiać. Na spotkania ze specjalistą warto zaś chodzić chętnie i z wiarą, że są po coś. Bardzo często dobry psychoterapeuta odpowiednimi metodami, jest w stanie wyleczyć człowieka z problemów natury emocjonalnej czy psychologicznej. Jeśli takie mamy, warto spróbować i nie bać się pójść na pierwszą wizytę.

Add ping

Trackback URL : http://www.gorysowie.agro.pl/index.php?trackback/16

Page top