Jaka kostka brukowa będzie najlepsza na wybrukowanie wjazdu na działkę?

Brukowany wjazd na teren przydomowej działki to bardzo duże udogodnienie. Taki wjazd zdobi działkę, a jednocześnie umożliwia łatwy dojazd samochodem, bez ryzyka - na przykład - zakopania się autem w grząskiej po opadach ziemi. Jaka kostka brukowa na taki wjazd będzie najlepsza? Na pewno powinna być atrakcyjna wizualnie. Bez wątpienia jednak musi też być odporna na warunki atmosferyczne i na tyle mocna, by nie zniszczyła się pod wpływem nacisku kół samochodu. Wiele jednak też zależy od kąta nachylenia wjazdu czy też wyglądu innych elementów wystroju działki.

cobblestones-3678292_1280.jpg

Wjazd ze znacznym nachyleniem

Wjazdy ze znacznym nachyleniem występują nie tylko w rejonach górskich. Jeśli teren jest pofałdowany, warto pamiętać o tym, że na kostkę brukową może spływać błoto z okolicznych górek. W tym przypadku świetnie sprawdza się kostka brukowa, którą łatwo wyczyścić. Nie bez znaczenia w takiej sytuacji jest też montaż odpowiednich krawężników, które zminimalizowałyby ryzyko spływania błota na wjazd. Rozwiązaniem może tu być:

1. Kostka duża 2. Kostka ażurowa, pomiędzy którą może rosnąć trawa 3. Kostka drobna, z kratkami, w które będzie wpływać woda deszczowa z błotem

Przy poziomym gruncie, wybór jest dużo szerszy. Można tu zastosować właściwie każdą kostkę, która będzie w danym miejscu dobrze wyglądać i będzie na tyle mocna, że nie popęka pod wpływem ciężaru samochodu. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że sama kostka to nie wszystko. Bardzo ważne jest jednak też odpowiednie przygotowanie gruntu pod nią. Powinien on być dobrze utwardzony, by kostka się nie zapadała.

Montaż samodzielny czy z pomocą fachowców?

Teoretycznie kostka brukowa jest łatwa do założenia. Ten, kto nie ma pojęcia jak to zrobić, może popełnić szereg błędów, skutkujących tym, że wybrukowany rejon szybko stanie się mało atrakcyjny. Zbyt miękki grunt może spowodować zapadanie się kostki, ułożenie jej zbyt ciasno zaś, zwiększyć ryzyko pękania. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie odprowadzanie wody. Szczególnie przy mrozach stojąca na kostce woda może zamarzać. Taka woda wpływa też pomiędzy kostkę, zamarzając zwiększa swoją objętość, co może przyczynić się do pękania kostki. Z tych między innymi powodów warto zlecić zakładanie kostki brukowej tym, którzy się na tym znają. Efekty będą dużo lepsze, sama kostka zaś, nawet po latach, będzie wyglądać tak samo dobrze jak w chwili założenia.

Add ping

Trackback URL : http://www.gorysowie.agro.pl/index.php?trackback/11

Page top